Události ve světě i v ČR

 • Zde si můžete přečíst, co se stalo u nás i v zahraničí.

 DSCF0858

 

 

Události:

 • JAK ŠÍŘIT SVĚTLO: Žebříček sledovanosti televizního seriálu The Bible předčil očekávání televizního kanálu s desetiletou tradicí. Týdně si tento program naladí více než 10 milionů lidí a během premiéry pořadu 3. března jej sledovalo 13,1 milionů diváků. To je nejvyšší hodnocení ze všech kabelových televizí roku 2013. Ovšem popularita seriálu The Bible se neomezuje jen na televizi. Společnost Lightside Games se spojila s producenty seriálu a vytvořili interaktivní hru na Facebooku nazvanou „Light the Way: The Bible“ – (Osvětlete cestu: Bible). Podobně jako se seriál The Bible snaží vnést Boží slovo do hlavního proudu kultury, podnikatel a křesťan v jedné osobě Dusing vidí mediální hry jako příležitost, jak rozšířit evangelium do her s duchovním podtextem.

              SearchforJesus.net – internetová služba Billyho Grahama také spolupracuje s tímto projektem. Uživatelé mají během hry příležitost kliknout na server PeacewithGod.net, shlédnout evangelizační prezentaci a mohou se rozhodnout přijmout Ježíše. „Někteří uživatelé nám sdělili, že jim hra změnila život a rozhodli se pro Krista. Naším snem je zasáhnout 100 milionů lidí z celého světa,“ říká Dusing.

24. 3. 2013, zdroj: www.charismanews.com

 

 • ČÍNŠTÍ KŘESŤANÉ POUŽÍVAJÍ INTERNET K ŠÍŘENÍ VÍRY A K DISKUZI O PRONÁSLEDOVÁNÍ: Na čínském obrovském internetovém serveru Weibo, který slouží jako sociální síť a je ovládán státem, se čínští křesťané sdílejí o víře a náboženské perzekuci. Když se křesťanská skupina Rainbow Come objevila v čínském pořadu X Faktor, křesťané se obrátili k sociálním sítím, aby jim posílali hlasy a jejich hudba se mezi Číňany více rozšířila. Během několika dní byly Rainbow Come připsány tisíce hlasů, což stačilo k tomu, aby se v tomto měsíci hudební skupina dostala na přední pozice v hitparádě čínské televize v provincii Zhejiang. Taková je síla sociální sítě, dokonce i v Číně, kde je oficiálně zakázán Facebook a Twitter. Podle Čínské internetové informační sítě 40% čínské populace nyní užívá internet a většina z nich používá ke komunikaci tzv. mikroblogy. Čínští křesťané se těchto aktivit také účastní. Čínský mikroblog se stal novou oblastí, kde lze šířit čínské křesťanské hnutí. 

4. 1. 2013, zdroj: www.charismanews.com,

 

 • HANBA OSN, KTERÁ SMĚLE SOUHLASILA S PALESTINSKOU STÁTNÍ SUVERENITOU: V listopadu 1947 OSN hlasovala pro rozdělení Palestiny na židovský a arabský stát. Čelní představitelé Izraelitů to přijali, Arabové nikoli. O 65 let později 29.  listopadu 2012 prezident palestinských představitelů Mahmoud Abbas vyčinil Izraeli, chválil islámské teroristy a přijal prohlášení OSN, které hlasovalo 138 ku 9 (41 států se zdrželo) a uznalo Palestinu jako „nečlenský pozorovatelský“ stát OSN. Abbas následně prohlásil: „Nadešel moment, aby svět řekl dost agresi a okupaci“, (okupaci z izraelské strany). A dále prohlásil, že přišel do OSN, aby započal poslední pokus o dosažení míru. Abbas se snaží vnést život do jednání o smíru s Izraelem tím, že pomlčí o tisícovkách raket, které Hamas jako první poslal na Izrael. Zjevně palestinský představitel Abbas a většina členských států OSN považují Izraelce za agresory. Palestina díky hlasování získala v OSN stejný status, jako má Vatikán. Palestincům to umožní účastnit se debat ve Valném shromáždění a vstoupit do některých mezinárodních institucí, včetně Mezinárodního trestního soudu (ICC), i když to není automatické.
 • Na Valném shromáždění OSN se ze států  Evropské unie vyslovila proti posílení postavení Palestiny jen Česká republika. V celém Valném shromáždění OSN kromě Česka byly proti Izrael, Nauru, Marshallovy ostrovy, Palau, Mikronésie, Panama, Kanada a Spojené státy.
 • Izraelský premiér Benjamin Netanjahu navštíví tento týden Prahu, aby osobně poděkoval premiéru Petru Nečasovi za postoj Česka při čtvrtečním hlasování o statusu Palestiny v OSN. Informovala o tom v sobotu agentura AP. Netanjahuova kancelář označila české „ne“ lepšímu diplomatickému postavení Palestiny v OSN za „odvážný“ krok a uvedla, že premiér příští týden navštíví Prahu v rámci své cesty do Německa.

 

Zdroje: http://www.charismanews.com/,  http://ihned.cz/ a www.idnes.cz 3. 12. 2012

 

 • KRIZE V GAZE: HAMÁS ŘÍKÁ, ŽE SMÍR JE NADOSAH: Egyptský prezident Mohammed Mursi očekává, že Izrael ukončí útok v úterý večer. Představitel Hamásu sdělil BBC, že smír se blíží. Izrael to nepotvrdil, ale uvedl plány pozemní invaze. Také Izrael uvedl, že raketami z Gazy byl zabit jeden izraelský voják a jeden civilista. Celý konflikt započal minulý týden zabitím armádního představitele Hamásu, který byl obviněn z odpovědnosti za všechny teroristické aktivity namířené z Gazy na Izrael. Izraelský předseda vlády Benjamin Netanyahu prohlásil, že operace začala, protože situace, kdy izraelští obyvatelé byli v ohrožení raketovými útoky, byla již neúnosná. Dále uvedl, že atentát a následný útok má za cíl ukončit ostřelování raketami z Gazy. Ministerstvo zdravotnictví v Gaze uvádí, že od minulé středy přinejmenším 130 Palestinců zemřelo. Mnozí z nich byli civilisté. Přestože se jedná o příměří, Izrael vyzval obyvatele vesnic kolem města Gazy, aby se pro své bezpečí evakuovali do centra.

   

  Zdroj: BBC 20. 10. 2012

   

 • ČESKÝ PREMIÉR PODPOŘIL IZRAEL: „O víkendu se se mnou telefonicky spojil izraelský premiér Benjamin Netanjahu a informoval mě o vývoji konfliktu, při kterém jsou vystřelovány z pásma Gazy rakety na Izrael. V tomto rozhovoru jsem vyjádřil přesvědčení, že Stát Izrael má právo na sebeobranu,“ sdělil v neděli český premiér Petr Nečas prostřednictvím mluvčího vlády Michala Schustera. Izraelské nálety na palestinské pásmo Gazy, kterými Izrael reaguje na raketové ostřelování svého území z této oblasti, pokračovalo i o tomto víkendu.

Zdroj: ČTK 19. 11. 2012

 

 •  TÝM BILLYHO GRAHAMA: „MODLI SE, MODLI SE, MODLI SE!“: Několik služebníků se setkalo v Linwoodu v New Jersey, aby rychle zareagovali na následky hurikánu Sandy. Každý z nich stráví následující týden s oběťmi, kteří přežili následky hurikánu. Budou naslouchat jejich potřebám. Tento tým bude spolupracovat a modlit se s dobrovolníky, kteří pracují na následcích katastrofy (odstraňují padlé stromy, vynášejí bahno ze sklepů atd.). Budou se také za tyto dobrovolníky modlit. „Nebuďte překvapení, pokud se za Vámi někdo, s kým jste se ráno modlili, vrátí a požádá Vás o další modlitbu,“ radí Pat Geyer, jedna z členek modlitebního týmu. Sandy Bender, koordinátorka akce dodává: „Tito lidé právě ztratili všechno, co kdy měli. Sice můžu vyměnit toustovač a oblečení, ale nikdo nenahradí tátovu Bibli nebo svatební fotky.“ Také uvádí, že ti, kteří hurikán přežili, se i před ním potýkali s mnoha bouřemi jako ztráta zaměstnání, chudoba, nemoci, úmrtí v rodině a rozvod. Povzbuzuje služebníky, jak pomáhat na místě: „Prostě tam jen buďte a naslouchejte, naslouchejte, naslouchejte. Pán Vás sem poslal, tak se modlete, modlete a modlete.“
 • Více než dvacet služebníků tento týden slouží v New Jersey. Prosím modlete se za ně, zejména za jejich smělost, jednotu a ochranu

                za jejich sílu, protože pracují od brzkého rána pozdě do večera

                za jejich citovou a duchovní sílu, když budou truchlit s vlastníky zničených domů a budou jim na oplátku dodávat naději v Kristu.

   

  Zdroj: www.charismanews.com 10.11.2012

 

 • SBOR MORMONŮ: Církev Ježíše Krista posledních svatých dní, také známá jako sbor mormonů, se během příštího století může stát největší náboženskou organizací ve Spojených státech a druhou největší ve světě, hned po islámu. Předpovídá to Mark Koltko-Riviera, Ph.D., vědec v oboru sociologie a někdejší mormonský misionář v Japonsku. Odhaduje tak na základě počtu členů mormonského hnutí, světové populace a sociálních trendů. Sociolog uvádí, že více než 90 % nárůstu počtu mormonů tvoří pokřtění konvertité, nikoli pokřtěné děti vychované v mormonské víře. Misionářská práce mormonů má největší vliv na jejich růst. Největší nárůst počtu věřících (83%) byl zaznamenán v Rusku v letech 1999 až 2009.

   Zdroj: www.charismanews.com 23.10.2012

 

 • ČÍNŠTÍ VLÁDNÍ PŘEDSTAVITELÉ SE VYMĚNÍ: Čínská komunistická strana uskuteční sjezd svých vůdců. Sjezd se koná každých pět let, dochází zde ke změnám ve vedení a představitelé určují politiku strany. Více než 2.200 delegátů z celé Číny se počátkem listopadu setká v Pekingu. Změny ve vedení mohou mít vážný dopad na budoucnost země. Viceprezident Xi Jinping v budoucnu nastoupí na post současného prezidenta Hu Jintao. Čína se začala otevírat roku 1978, ovšem její politický systém zůstává neprůhledný.

Zdroj: www.bbc.com 23.10.2012

 

 • CÍRKEV PORAZILA SUPERMARKET WAL-MART: Církev v Georgii v USA porazila Wal-Mart v zápase o alkohol. Místní zákon zakázal prodej alkoholu ve vzdálenosti 600 stop (182 metrů) od církevních budov. Wal-Mart postavil místní supermarket blíže sborové budově, než je udaná vzdálenost. Obchodní gigant požádal církev o výjimku pro víno a pivo, ale církev odmítla. „Je to jako zápas Davida a Goliáše. Alkohol tu zavinil mnoho problémů a dopravních nehod. Máme pro to důvod,“ říká reverend Bobby Wood, pastor sboru baptistů Pine Grove. 

Zdroj: http://www.charismanews.com/ 10. 10. 2012

 

 • MODLITEBNÍ OLTÁŘ“ V PARAGUAYI POUKAZUJE NA PROBUZENÍ: Po 12 let se křesťané v této jihoamerické zemi shromažďují kvůli modlitebnímu maratónu. Do 24-hodinových nepřetržitých modliteb se zapojují stasíce křesťanů. „Víme, že probuzení přichází skrze modlitby. Modlíme se za státní představitele, aby jednali moudře a co nejlépe v prospěch naší země,“ říkají účastníci setkání. Křesťané se modlí, aby evangelium Ježíše Krista zasáhlo celou jejich zemi včetně vládních představitelů. Někteří vypovídají o zázracích, které se při modlitebním shromáždění udály, včetně uzdravení. 

Zdroj: http://www.charismanews.com/ 10. 10. 2012

 

 • AMERICKÝ RAPER – KŘESŤAN NA ŠPIČCE HITPARÁD: Lecrae, americký raper, svým posledním hudebním albem obsadil přední místa hitparád a porazil tak i populární světské star jako je DMX. V prostředí, kde se prosazuje násilí, neúcta a sobectví, je neobvyklé, aby uspěl takový protagonista. Texty jeho písní vypovídají o Ježíši a obsahují verše založené na Božím slově. Dalším hudebníkem, který píše texty z křesťanské perspektivy, je TobyMac. Říká: „Víra hraje velkou roli v mém životě – dost velkou na to, abych o tom zpíval.“

Zdroj: http://www.charismanews.com/ 23. 9. 2012

 • SBOR „BOŽÍ CÍRKEV“ VE SKOTSKU ROSTE: Počet sborů této církve se od roku 2008 zdvojnásobil z počtu 6 sborů na 12. Skotsko (7 milionů obyvatel) v současné době čelí nové vlně duchovní temnoty. Mnoho lidí se více zajímá o jiná náboženství, pohanské kulty nebo čarodějnictví. Průzkum z roku 2008 uvádí, že během jedné či dvou generací bude počet věřících navštěvující křesťanská shromáždění nižší než počet muslimů navštěvujících mešity. Dennis Tanner, evangelista ve Skotsku, říká, že v temnotě je světlo a naděje. Nejrychleji rostoucí sbory křesťanů se řadí mezi letničně-charismatické, kde křesťané uctívají Boha, který dovede změnit život a vést člověka k vítěznému životu.

 Zdroj: http://www.charismanews.com/ 23. 9. 2012

 • ZEMŘEL NEIL ARMSTRONG, PRVNÍ MUŽ NA MĚSÍCI A ZAVÁZANÝ KŘESŤAN: Armstrong zemřel koncem srpna na následky komplikací po operaci srdce ve věku 82 let. Většina světa si jej pamatuje jako člena posádky Appola 11, která v roce 1969 přistála na Měsíci, nebo jako námořního bojového pilota či univerzitního profesora. Jeho nejbližší ho znali jako zavázaného křesťana a muže víry. Při Armstrongově návštěvě Jeruzaléma řekl, že stát na místě, kudy chodil Ježíš, je pro něj více vzrušující, než když se procházel po Měsíci.

 15. 9. 2012

 • PROBUZENÍ V MANILE NA FILIPÍNÁCH: Sbor Vítězství na Filipínách za posledních 12 let roste každým rokem o téměř 25%. Za poslední rok přibylo 10 000 věřících a nyní sbor dosahuje počtu 62 000 členů. Za tímto vzrušujícím hnutím stojí jednoduchý koncept: učednictví.

Zdroj: Charisma (září 2012)