József Borbély, v Prostějově

Shromáždění s Jozsefem Borbelym, Prostějov 12. 4. 2014

12. dubna nás navštívil maďarský kazatel, bývalý člen maďarské undergroundové kapely „Neurotik“. Vyprávěl o turné, která s kapelou absolvoval, a o svém životě ve společnosti s tehdejšími přáteli.
„Jsem ženatý 22 let se stejnou manželkou a to je zázrak.“ uvedl Jószef setkání v prostějovském sboru. „Moji rodiče – pedagogové – mě dobře vychovávali a chtěl jsem být „slušný člověk“. Neměl jsem v plánu žít rozpolcený život. Ovšem v době studií v Budapešti (studoval jsem na konzervatoři hru na trubku) jsem se dostal do společnosti muzikantů – feťáků a dále následovala turné s kapelou po Evropě a temný život. Tehdy jsem nevydržel s jednou dívkou déle než 3 měsíce a každý náš koncert skončil nějakým problémem.

Uvědomil jsem si, že jsem skončil tam, kde jsem nechtěl, stal jsem se takovým člověkem, jakým jsem neplánoval být, ale nedokázal jsem svůj život ovlivnit. V té době se mí přátelé z kapely „Neurotik“ obrátili k Ježíši a uvěřili v Něj, například Tomáš Pajor. Přesvědčovali i mě, ale já jsem tvrdil, že nevěřím, i když jsem si uvnitř myslel něco jiného. Později jsem se dozvěděl, že se v tu dobu za mě modlili a postili. Po třech letech jsem také uvěřil v Ježíše Krista. Boží slovo osvítilo tu tmu ve mně. Můj život se začal měnit k lepšímu. Později jsem začal v církvi sloužit a stal jsem se pastorem. Tedy je zázrak, že jsem 22 let ženatý s jednou manželkou a mám dvě dospělé dcery.“ Takto se nám pastor Borbély představil.

Dále kázal dle svých zkušeností o potřebě služby nově obráceným křesťanům. Nový člověk ve sboru se nestane svobodným jen jedinou modlitbou, ale potřebuje další duchovní vedení. Je třeba za něj vést duchovní boj, aby vyšel z vězení ven, a musí se sám naučit duchovně bojovat. Je velmi zapotřebí těch lidí, kteří pomáhají nově příchozímu osvobodit se. Klíč od bran vězení je duchovní boj Božím slovem.

Více z kázání si můžete poslechnout na www.milost.tv.

Milada Jiráková