Střípky z Číny

 

Zde si můžete přečíst postřehy pro nás z exotické země – Číny – je tam pracovně naše sestra Milada Jiráková. Stará se o děti v mateřské školce.
 
 
 

2013-11-01 19.47.362013-10-13 09.19.06Církev v Číně

Ze zpráv o Číně víme, že se tu křesťanství rychle rozrůstá v tzv. „domácích církvích“, tj.  neregistrovaných a nekontrolovaných státem. U registrovaných církví řízených vládou je tomu naopak. Alespoň do nedávna jsem o tom byla také přesvědčena. Ovšem změnila jsem náhled.Když jsem se setkala s křesťanv z domácí církve a zeptala se, jestli jejich sbor můžu navštívit, tak mi s milým usměvem vysvětlili, že „to nejde“. Cizinci mají přístup jen do státní církve. Pokud by policie cizince ve shromáždění objevila, mohl by se dostat do vězení a být vykázán ze země. Sbor by potom měl nemalé potíže, je to nezákonné. Nechtěla jsem ohrozit sebe ani místní církve, a tak jsem zůstala ve státem uznaném shromáždění. Ovšem nebyla to chyba. V současnosti se do Číny vydává mnoho anglicky mluvících křesťanů, kteří v Číně vyučují angličtinu a přitom pracují jako nenápadní misionáři na vysokých školách. Mluví se svými studenty a zvou je na shromáždění. Učí je Boží slovo, vedou v modlitbách a modlí se za ně. Každý pátek se tak setkáváme v tradičnícm sboru, Číňané i cizinci (Američané, Kanaďané,…). Někteří vyučují angličtinu, jiní pracují v místním sirotčinci. Každý pátek přijde 50 až 100 lidí a pokaždé i několik nových osob. Poslouchají Boží slovo a ptají se. Misijní práce tu funguje nenápadně a dobře.

 

 

-mFNUS6YGI3mNqMkMPjG9qld4ZMh_pYKm9VS7HkAsq8M9WOFlE9PPdLBFMveTSBX29ks48UDětská sedačka

V Česku jsme zvyklí na pravidla v dopravě a mnoha nařízení, která musíme z hlediska bezpečnosti dodržovat. Jedna z věcí, které Číňanům poskytují svobodu je, že tato pravidla sice mají, ale často porušují. Zkrátka bezpečnost mají ve svých rukou. Na obrázku můžete vidět dětskou sedačku na kolo, která by normami Evropské Unie rozhodně neprošla, ovšem perfektně plní svoji funkci.

 

 

 

 

 

 

2013-10-04 17.43.39

Čínská angličtina – Chinese + English = Chinglish

Pokud jste se učili nějaký cizí jazyk, určitě se vám stalo, že jste slovo napsali tak, jak jej slyšíte (foneticky), a vyučující vám červenou tužkou zvýraznil chybu v sešitě. Číňané se s tím potýkají také a velmi často na tabulích a všelijakých oznámeních v angličtině najdete pravopisnou nebo gramatickou chybu. Na fotce můžete vidět takový příklad. Anglická slova „BE CAREFUL“ znamenaji „buď opatrný“. Což si autor textu na fotce ve slovníku neověřil a napsal „becauful“.  

 

 

 

 

 

2013-10-05 13.22.16Čínský kufr

Velká část Číňanů používá při cestování běžný kufr, jaký koupíte u nás. Někteří Číňané ovšem používají tašky, často pestrobarevné, a umí jse svázat tak, že „to opravdu nespadne“.  Ti chudší cestují s pytlem. Své věci si uloží do pytle od brambor a ten nesou na zádech.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

2013-09-12 08.45.24„Módní doplněk“

 
Bylo mi delší dobu záhadou, proč některým dětem kouká s poza trička za krkem kus látky, často s nápisem nebo obrázkem.
 
Přišlo mi to jako módní doplněk, který rodiče kupují dětem – tričko s volně visícím kusem látky na zádech. Ve skutečnosti  se jedná o kus bavlněné látky, kterou rodiče vsunou dítěti na záda pod tričko, aby odsávala pot.
 
Teploty jsou tu v létě vysoké, běžně přes 30 stupňů. Ne každému dítěti se to líbí a hadřík nebo ručník si zase vytáhnou. Pravděpodobně to není moc příjemná součást oděvu.
 

 

 

 

 

 

 

 

2013-08-30 10.27.47Číňané a plenky

Typická česká maminka kupuje jednorázové pleny a zaplatí měsíčně značnou částku jen aby byla správnou maminkou a její dítě mělo „pocit sucha a bezpečí“.

V Číně si sice maminka pleny koupit může, ale není to tak běžné. Většina dětí, asi do 2 let věku, nosí kalhoty s rozparkem odzadu dopředu, stejně holčičky i kluci. Pokud dítě potřebuje vykonat malou či velkou potřebu, jednoduše si kdekoli dřepne. Odpadají starosti se sundáváním kalhot nebo následným praním. Na rodičích je to pak uklidit.
 
Plenky jsou k vidění například v dopravních prostředcích, ovšem nemívají suchy zip, jen gumičku kolem pasu dítěte. Každé malé dítě tedy chodí s rozparkem, ale všichni jsou na to zvykli. Někdy se i ve školce objeví takový kluk nebo holka, ale děti to očividně nevyvádí z míry, vždyť si tím samy prošly.